40 dkg sötétpiros és kevés kékesfekete közepesen vastag pamutfonal
3-as horgolótű
varrótű
cérna
Méretpróba:
23 rövidpálca x 28 sor = 10 x 10 cm
Méret:
36-os
Minták:
Rövidpálcák
Cakkos szegélyminta:
1. sor: 1 rövidpálca, 3 láncszem ismétlődik. A 3 láncszem alatt 2 rövidpálca kimarad.
2. sor: a rövidpálcákra 1 db egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, a pálca törzse alá 3 db egyráhajtásos pálca. Ez ismétlődik végig a soron.
Háta:
90 + 2 láncszemre kezdjük, és rövidpálcákkal dolgozunk. Az 5,15,25,35,45. és 55. sorokban a két szélén 1-1 rövidpálcát szaporítunk. A 61. sorban elkezdjük fogyasztani a karöltőt: 5-5, 3-3, 2-2, 1-1 rövidpálcával. Egyenesen dolgozunk tovább. A 97. sorban elkezdjük kialakítani a nyakkivágást: középen 24, kétoldalt 5-5, 3-3, 2-2, 1-1 rövidpálcával. A 109. sorban befejezzük a horgolást.
Eleje:
3+2 rövidpálcával kezdjük, majd minden második sor végén 3 új rövidpálcát kezdünk. Miután elértük a 45 rövidpálca szélességet, a hátához hasonlóan szaporítjuk az oldalvonalat. A másik szélén egyenesen haladunk. A karöltőt is a hátánál leírtak szerint készítjük. A karöltő lefogyasztását követő sorban a nyakkivágást 12,5,3,2,1 rövidpálcával fogyasztjuk. A háta magasságáig horgolunk. Tükörképként elkészítjük a másik elejét is.
Összeállítás:
összehorgoljuk az oldalait és a vállait.
Szegélyezés:
Hátsó fűző:
19+2 láncszemmel kezdjük. 2 sort horgolunk rövidpálcákkal, a harmadik sorban 1 rövidpálca, 3 láncszem ismétlődik. A 3 láncszem alatt 2 rövidpálca kimarad. Elkészítjük a párját is, és felvarrjuk a hátára 1/3—2/3 távolságban egymástól. 1 m hosszú, láncszemsorokból horgolt zsinórt fűzünk bele.
Díszítés:
a sújtásokat a képen látható módon felvarrjuk az elejére. Hosszúságuk: 100, 90, 80, 70 és 60 láncszem. Végül egy 2,8 m hosszú láncszemsorból álló zsinórt fűzünk az elejébe.
Nagyanyáink voltak a horgolás igazi mesterei, akiktől csak tanulhatunk. Így van ez a régi könyvekkel is. Ne tévesszen meg a külseje, belül valódi kincset rejt magában, 130 oldalon keresztül.
A fonalakról, a tűkről, az anyagszükséglet kiszámításáról szól az első rész, majd az alapismeretek következnek, melynek keretein belül 26 féle alapöltést ismerhetünk meg. A szaporítás és fogyasztás módszereinek bemutatása után a ruhadarabok kialakításainak módjáról rántják le a leplet a szerzők, és a különböző gomblyukak képzését sem tartják titokban.
A következő részben 84 különböző horgolásmintát ismertet a könyv, és a tuniszi horgolást sem hagyták ki belőle. 31 féle szegélyminta követi az eddigieket, majd az elkészült darabok különböző módokon történő összeállítása következik.
Ezt követi 9 féle középen kezdett minta: négyzetek és csillagok, a könyv végén pedig 17 modell kapott helyet, na, jó, ez a rész egy kicsikét divatjamúlt, belátom, de az elkészítési módokat innen is elleshetjük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése