Gyakran előfordul, hogy szegélyezni kell a kötött darabokat. Ezen a módon szépen, egyenletesen tudod felszedni a szemeket, nem lesz se túl sok, se túl kevés.
Könnyebb a szemeket felszedni a kötött darabok oldalán, ha a szélszemeket minden sorban fordítottan kötjük, mert így könnyen követhetjük a sor- és szemszámokat. A simakötéssel készített darabok arányszáma 3:4, tehát 3 soron felszedünk 3 szemet, egyet kihagyunk, és így tovább.
Mindig a színoldalon szedjük fel a szemeket. Még szebb lesz, ha nem csak simán a kötőtűre szedjük a szélszemeket, hanem egy horgolótűvel öltögetünk bele a kötött szélszemekbe, és egy külön gombolyagból származó fonalból felhúzott hurkokat tesszük a kötőtűre.
3. lépés:
Így néznek ki a kötőtűre hurkolt szemek a munka fonák oldaláról. 24 sor oldalán tehát 18 szemet kell felszednünk ahhoz, hogy szép, egyenletes szélt készíthessünk. A horgolótű már nem kell, a szemeket simán lekötjük, végig a soron.
4. lépés:
Feltűnik a munka színén az első kötött sor. Látszik, hogy a szemek szépen, egyenletesen követik a kötött szél vonalát, se nem húzzák össze, se nem fodrozódik, tehát pont megfelelő a szemszám. Se túl sok, se túl kevés.
5. lépés:
Kössünk néhány sort színén és fonákján is sima szemekkel, vagyis lustakötéssel. A lustakötés azért célszerű a kötött szegélyek készítéséhez, mert kellő tömörséget ad, és nem pöndörödik vissza. Persze, ha pont azt szeretnénk, akkor simakötéssel is elkészíthetjük!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése