2025. május 9., péntek

Áttört mintás nagyikocka

1. kör: 
4 láncszemből gyűrűt kapcsolunk. 

2. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 2 egyráhajtásos pálcát horgolunk a láncszemgyűrűbe. 3-szor: *3 láncszem, 3 egyráhajtásos pálca*. 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

3. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 2 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. 3 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez.

4. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 2 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. 1 láncszem, 1 kimarad, 3 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. 3 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 1 kimarad, 3 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

5. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 2 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. 3 láncszem, 1 rövidpálca az egyláncszemes ívbe, 3 láncszem, 2 kimarad, 3 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. 3 egyráhajtásos pálca. pálca, 3 láncszem, 1 rövidpálca az egyláncszemes ívbe, 3 láncszem, 2 kimarad, 3 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

6. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 2 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. 3 láncszem, 1 rövidpálca a háromláncszemes ívbe. 3 láncszem. 1 rövidpálca a háromláncszemes ívbe. 3 láncszem. 2 kimarad. 3 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. 3 egyráhajtásos pálca. 3 láncszem, 1 rövidpálca a háromláncszemes ívbe. 3 láncszem. 1 rövidpálca a háromláncszemes ívbe. 3 láncszem. 2 kimarad. 3 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

7. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 4 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. A háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. 3 láncszem, a háromláncszemes ívbe 1 rövidpálca. 3 láncszem, a háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. A következő 5 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. A következő 5 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. A háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. 3 láncszem, a háromláncszemes ívbe 1 rövidpálca. 3 láncszem, a háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. A következő 5 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

8. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 8 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. A háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. 1 láncszem. A háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. 9 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. A következő 9 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. A háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. 1 láncszem. A háromláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca. 9 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

 

9. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő 12 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. Az egyláncszemes ívbe 1 egyráhajtásos pálca. 13 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. A következő 13 egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. Az egyláncszemes ívbe 1 egyráhajtásos pálca. 13 egyráhajtásos pálca*. Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

10. kör: 
3 láncszemet magasítunk. 1 egyráhajtásos pálca az ívbe. A magasításba, és a következő egyráhajtásos pálcába 1-1 egyráhajtásos pálca. 14-szer: *1 láncszem, 1 kimarad, 1 egyráhajtásos pálca*. 1 egyráhajtásos pálca. 3-szor: *az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca. A következő egyráhajtásos pálcába 1 egyráhajtásos pálca. 15-ször: **1 láncszem, 1 kimarad, 1 egyráhajtásos pálca**. * Az ívbe: 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, és 1 egyráhajtásos pálcával kapcsolódunk a magasítás 3. láncszeméhez. 

11. kör: 
a sarkokra a már megszokott módon horgolunk. A többi pálcába és láncszemívbe 1 egyráhajtásos pálcát teszünk.

Az elkészítési leírás nyomtatható, gyűjthető változata ingyenesen letölthető az alábbi képre kattintva:





Hiánypótló formátumú megjelenés!
Kattints a képre!


Claire Montgomeri

50 horgolt négyzet kártyákon - Mix&match minták - 132 oldal!

A végtelen lehetőségek tárházát kínálja ez a kártyapakli, amely 50 klasszikus, mégis modern nagyi kocka mintáját tartalmazza. Minden kártya elején a kész horgolt négyzet látható, a hátoldalán pedig a színes mintarajz néhány hasznos információval kiegészítve. A kártyapaklit egy útmutató egészíti ki, ebből a 32 oldalas könyvecskéből minden fontosat megtudhatsz a horgolóöltésektől a négyzetek összeállításáig. A doboz tartalma: 32 oldalas útmutató + 50 db kétoldalas mintakártya. (A fotón látható fonal és horgolótű csak illusztráció, nem része a doboznak!)




2025. május 2., péntek

Pólófonalból horgolt táska

Hozzávalók:
75 dkg pólófonal
8-as és 5-ös horgolótű
1 db táskazár
1 db fém karabiner
21 cm PVC cső Ø 5 mm
2 db nyitható fém karika
pamutvászon, tű, cérna
44 cm fém lánc

Mérete:
22 x 18 x 7 cm

Méretpróba:
4 nopp x 4 sor = 10 x 10 cm


Minták:
Fonott hatású noppos minta:
1. sor: láncszemek. 2. sor: 1 láncszemet magasítunk, 1 rövidpálcát horgolunk a tűtől a második láncszembe * 1 láncszem, 1 kimarad, a következő láncszembe 1 rövidpálca*. A sort 1 rövidpálcával zárjuk. 3. sor: 3 láncszemet magasítunk, a 2. rövidpálcába: 1 rövidpálca, majd *a tőle jobbra (tehát hátrafelé) eső láncszemívbe egy 3-as noppot horgolunk. 1 rövidpálca*. A sort 1 rövidpálcával zárjuk. 4. sor: 3 láncszemet magasítunk. A rövidpálcákba rövidpálcákat horgolunk, utána pedig a tőlük jobbra (tehát hátrafelé) eső nopp szemébe egy újabb noppot. A sort rövidpálcával zárjuk. *-*-ig, és a 4. sort ismételjük. A nopp kivitelezése: ráhajtjuk a fonalat a tűre, beleszúrunk a szembe, áthúzzuk a fonalat. Ezt még 2-szer megismételjük. Ekkor 7 hurok van a tűn. Ráhajtjuk a fonalat a tűre, és áthúzzuk az első 6 hurkon. Ekkor 2 hurok van a tűn. Ráhajtunk, és áthúzzuk a ráhajtást mindkét hurkon.


Eleje-háta-fedele:
43 láncszemet készítünk. Noppos mintával horgolunk 10 sort: 1-2. sor: türkiz, 3-4. sor: pink, 5-7. sor: zöld, 8-9. sor: pink, 10. sor: türkiz. 1 kör rövidpálcával körbehorgoljuk. A sarkokra 1 láncszemet készítünk. Ahol V alakot mutatnak a noppok, ott 3 mélyreöltött rövidpálcával kitöltjük. A többi noppra 2 rövidpálca kerül a rövid oldalon. A hosszú oldalon a rövidpálcákba és a nopp szemeibe is 1 rövidpálcát horgolunk.

Oldala:
5 rövidpálca szélességben 15 sort horgolunk. 2 db-ot készítünk.

Füle:
20 láncszemet készítünk. 1-5 sor: 1 láncszemet magasítunk, 20 rövidpálca. 6. sor: kúszószemmel, 5-ös tűvel összehorgoljuk. Befűzzük a PVC csövet.

Bojt:
minden színből 6 db 45 cm-es darabot vágunk. Befűzzük a karabinerbe, összefogjuk egy szállal, varrással rögzítjük.

Vállpánt:
2 db 22 cm-es részre osztjuk a láncot. Befűzünk egy szálat a lánc szemeibe, 60 láncszemet készítünk. Minden láncszembe 1 rövidpálcát horgolunk. Félbehajtjuk, és rövidpálcákkal a kezdő láncszemsorhoz horgoljuk. Befűzzük a szálat a másik láncnak a szemeibe is.


Összeállítás:
kívülről, rövidpálcákkal a noppos rész felől behorgoljuk az oldalait. Befűzzük a nyitható karikákat a táska fedelébe, belekapcsoljuk a láncokat. A karabinerrel belekapcsoljuk a bojtot az egyik karikába. Felszereljük a táskazárat.

Bélés:
lemérjük a táskát, elkészítjük a szabásmintát, kiszabjuk, összevarrjuk. Bevarrjuk a táskába a bélést.



Az elkészítési leírás nyomtatható, gyűjthető változata ingyenesen letölthető az alábbi képre kattintva:




Figura horgoló készlet - Teknős


Horgolj saját imádnivaló teknőcöt és engedd szabadjára kreativitásodat a CraftID kreatív készletének segítségével. Ez a horgoló készlet tökéletes mindenkinek, aki szereti a kézműveskedést. Mindent tartalmaz, amire szükséged lehet egy gyönyörű kézzel készített figura elkészítéséhez. Ezzel a horgoló készlettel azonnal belevághatsz, megtanulhatod a horgolás alapjait és elkészítheted saját kis teknősödet, aminek mérete 14,5 x 4 x 16 cm. A felhasznált fonal 100% poliészter, ami puha és bújós megjelenést kölcsönöz a kis teknősnek. A lépésről-lépésre útmutató segítségével könnyen elkészítheted az aranyos teknőcöt, még akkor is, ha még soha nem horgoltál korábban. A kézikönyv részletes és képekkel ellátott. Miután befejezted a teknős horgolását, megtöltheted a mellékelt töltőanyaggal, és élvezheted aranyos új játékodat!

2025. április 25., péntek

Rövidített soros horgolt minta II - videó!

Ha jobban szereted a videós útmutatást, mint a rajzot vagy a leírást, kattints a képre, és garantáltan meg fogod tudni tanulni ezt az egyszerű, de annak ellenére nagyon mutatós mintát:

Kiegészítésképpen itt a leírás és a rajz is: Rövidített soros horgolt minta II.


Szeretnéd, ha gyermeked/unokád is megtanulna horgolni?Motiváld ezzel a készlettel!
Kattints a képre!

Figura horgoló készlet - Ló


Horgolj saját imádnivaló lovacskát és engedd szabadjára kreativitásodat a CraftID kreatív készletének segítségével. Ez a horgoló készlet tökéletes mindenkinek, aki szereti a kézműveskedést. Mindent tartalmaz, amire szükséged lehet egy gyönyörű kézzel készített figura elkészítéséhez. Ezzel a horgoló készlettel azonnal belevághatsz, megtanulhatod a horgolás alapjait és elkészítheted saját kis lovacskádat, aminek mérete 14,5 x 4 x 16 cm. A felhasznált fonal 100% poliészter, ami puha és bújós megjelenést kölcsönöz a kis lovacskának. A lépésről-lépésre útmutató segítségével könnyen elkészítheted az aranyos lovat, még akkor is, ha még soha nem horgoltál korábban. A kézikönyv részletes és képekkel ellátott. Miután befejezted a horgolását, a figurát megtöltheted a mellékelt töltőanyaggal, és élvezheted aranyos új játékodat!

2025. április 18., péntek

Horgolt kanava válltáska

Hozzávalók:
20 dkg közepesen vastag pamutfonal
3-as és 5-ös horgolótű
hímezhető kanava
1 db fém csat
2 db fém téglalap (sz: 3 cm)
pamutvászon bélés,
tű, cérna

Mérete:
22 x 16 x 8 cm (szé x ma x mé)

Méretpróba:
24 rövidpálca x 24 sor = 10 x 10 cm (3-as tű, 1 szál)


Minták:
kúszószemek
rövidpálcák
hátsó szálba öltött rövidpálcák

Eleje:
3 szállal, 5-ös tűvel kúszószemekkel horgolunk. A közepén két sort horgolunk merőlegesen. Az aljától 45 fokban folytatjuk a horgolást, haladva az alja felé. Tükörképként elkészítjük a másik oldalt is. A fölső rész két oldalát erre merőlegesen horgoljuk.

Háta:
3 szállal, 5-ös tűvel kúszószemekkel horgolunk. Az egész kanavát függőleges sorokkal horgoljuk be. 

Oldala-alja:
3 szállal, 5-ös tűvel kúszószemekkel horgolunk. A hosszanti oldallal párhuzamosan horgolunk.


Összeállítás:
minden alakzatot körbehorgolunk egy sor rövidpálcával 3 szállal, 5-ös tűvel. Rövidpálcákkal, 3-as tűvel, egy szállal összehorgoljuk az alakzatokat.

Szegélyezés:
egy sort horgolunk hátsó szálába öltött rövidpálcával, 3-as tűvel, egy szállal, majd erre két sor hagyományos rövidpálcát készítünk. Az utolsó előtti sorban hozzáfogjuk a fém téglalapot 7 pálca szélességben.

Zárópánt:
40 láncszemre kezdjük. 1 kör: minden láncszembe egy rövidpálcát horgolunk. A végén egy plusz pálcát készítünk, megfordulunk, és a láncszemek aljára is horgolunk. A kör végén szintén egy plusz pálcát készítünk a forduláshoz, majd kúszószemmel zárjuk a kört. 2. kör: minden pálcába egy rövidpálca, a fordulásnál 3. 3. kör: mint a 2. kör. A rövid oldala mentén kettéhajtjuk, és a színéről rövidpálcákkal összehorgoljuk. A hajtott szélével a hátára varrjuk, a csúcsos szélére pedig rászereljük a csatot. A csat másik részét a táska eleje közepébe rögzítjük.

Vállpánt:
200 láncszemre kezdjük, 3-as tűvel, egy szállal. 1 kör: minden láncszembe egy rövidpálcát horgolunk. A végén két plusz pálcát készítünk, megfordulunk, és a láncszemek aljára is horgolunk. A kör végén szintén két plusz pálcát készítünk a forduláshoz, majd kúszószemmel zárjuk a kört. 2. kör: minden pálcába egy rövidpálca, a fordulásnál a két plusz pálcába 2-2 pálca. 3. kör: mint a 2. kör. A hosszú oldala mentén kettéhajtjuk, és a színéről rövidpálcákkal összehorgoljuk, közrefogva a téglalapokat. A rövid oldalakat egymással összehorgoljuk a vállpánt közepén, a belső oldalon.


Bélés:
az előzetesen kiszabott darabokat összevarrjuk, behelyezzük a táskába, a felső szélén hozzávarrjuk, majd behajtjuk a horgolt szegélyt, és levarrjuk.



Az elkészítési leírás nyomtatható, gyűjthető változata ingyenesen letölthető az alábbi képre kattintva:





Te is Hunyadi-rajongó vagy?


Megjelent könyvben is! Kattints a képre!


BÁN MÓR

Hunyadi

A televíziós sorozat regényváltozata.


Háborúk, szerelmek, cselszövések, életre szóló barátságok - aligha kell más egy lebilincselően izgalmas történethez. Az csak hab a tortán, hogy ezúttal mindez nem a zord északi hitvilágban vagy a távol-keleti mesékben gyökeredzik, hanem a magyar történelem meghatározó személyisége körül bontakozik ki. Királyok, császárok, szultánok, pápák és hadvezérek elevenednek meg Hunyadi János, a törökverő hős történetében, amelyet Bán Mór az elmúlt negyedszázadban tizennégy kötetes, sok ezer oldalas regényfolyamban dolgozott fel. E művek alapján forgatták azt a magyar-német-kanadai-osztrák-olasz koprodukcióban készült, tízrészes televíziós sorozatot, amelyet nagy sikerrel vetítenek hazai és nemzetközi tévécsatornák és streamingszolgáltatók. A tévésorozat forgatókönyvéből készült regényváltozat a teljes történetet, Hunyadi János legendás életének minden fontos mozzanatát filmszerűen feszes szerkesztésben, a filmes dialógusok felhasználásával idézi meg. A kötet lapjain életre kel a XV. századi Kárpát-medence soknemzetiségű, színes forgataga, miközben egyre mélyebben ismerjük meg a címszereplőt, a semmiből felemelkedő hadvezért és az őt körülvevő személyeket, mindenekelőtt szerelmét és méltó társát, Szilágyi Erzsébetet, aki minden megpróbáltatás közepette férje mellett áll, valamint ádáz ellenfelét, Cillei Ulrikot, aki semmitől sem riad vissza, hogy elérhesse titkos céljait. A Hunyadi - A holló felemelkedése egyaránt izgalmas a tizennégy kötetes regényeposz megannyi olvasójának, a tévésorozat rajongóinak és azoknak is, akik most ismerkednek a magyar történelem egyik leghősiesebb, legszebb históriájával, amelyre nap mint nap emlékezik a nyugati világ a déli harangszóval. BÁN MÓR (Bán János): író, szerkesztő, újságíró, a nagy sikerű Hunyadi regényciklus szerzője. Elismerései: Zsoldos Péter-díj, Herczeg Ferenc-díj, irodalmi Prima-díj, Magyarország Babérkoszorúja-díj, továbbá a Honvédelmi Minisztérium kitüntetése haditudósításaiért.

2025. április 11., péntek

Rövidített soros horgolt minta II.

31 láncszemet készítünk.

1. sor: 1 láncszemet magasítunk. Ráhajtunk, majd a tűtől a második láncszem felső szálába öltünk. Áthúzzuk a fonalat, ekkor 3 hurok van a tűn. Az utolsó hurkot áthúzzuk a másik kettőn. A továbbiakban is ezzel a módszerrel öltünk. Minden láncszembe horgolunk (31 pálca).

2-3. sor: 1 láncszemet magasítunk. 6 pálcát készítünk.

4-5. sor: 1 láncszemet magasítunk. 4 pálcát készítünk.

6. sor: 1 láncszemet magasítunk. 4 pálcát készítünk. Ráhajtás után a tűre vesszük az 5. sor oldalán levő szálat, és a 4. sor szabadon maradt két szeme közül a közelebbinek a felső szálát. Ráhajtunk, áthúzzuk a fonalat, ekkor 4 hurok van a tűn. Az utolsó hurkot áthúzzuk a másik 3 hurkon. A következő szabadon maradt szembe ugyanúgy öltünk, mint eddig. Ugyanezt megismételjük a következő lépcsőfokkal is, így ezen a szakaszon 3 szemünk lesz. A következő 4 szembe a már megszokott módon öltünk. Innen a rajz alapján értelemszerűen haladunk.


Ha hosszabb darabot szeretnénk horgolni, akkor többször ismételjük az egyes elemeket, és ennek megfelelően több láncszemre is kezdjük.

 

 Az elkészítési leírás nyomtatható, gyűjthető változata ingyenesen letölthető az alábbi képre kattintva:







2025. április 4., péntek

Gyöngyökkel díszített horgolt válltáska


Hozzávalók:
10 dkg közepesen vastag kevertszálas fonal
3-as horgolótű 
12 db nagyobb fa gyöngy
54 db kisebb fa gyöngy
280 cm zsinór Ø 0,5 cm
pamutvászon, tű, cérna

Mérete:
34 x 12 x 38 cm (szé x mé x ma)

Méretpróba:
22 erp x 12 sor = 10 x 10 cm



Minták:
Virágnégyzet: 6 láncszemből gyűrűt kapcsolunk. 1. kör: 3 láncszemet magasítunk, 15 egyráhajtásos pálcát horgolunk a láncszemkörbe. Kúszószemmel kapcsolódunk a sormagasítás 3. láncszeméhez. 2. kör: 4 láncszemet magasítunk, 3 láncszem, *1 kétráhajtásos pálca, 3 láncszem* Kúszószemmel kapcsolódunk a sormagasítás 3. láncszeméhez. 3. kör: 1 kúszószem, 4 láncszemet magasítunk, 2 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca az ívbe, 5 láncszem, 3 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 9 láncszem *3 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 5 láncszem, 3 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 5 láncszem, 3 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 5 láncszem, 3 egyszerre befejezett kétráhajtásos pálca, 9 láncszem* Kúszószemmel kapcsolódunk a sormagasítás 4. láncszeméhez. 4. kör: az ötláncszemes ívekbe 5 egyráhajtásos pálcát horgolunk, a kilencláncszemesekbe pedig 4 egyráhajtásos pálcát, 1 láncszemet és 4 egyráhajtásos pálcát horgolunk. Az első pálcát 3 láncszemes sormagasítással helyettesítjük, a kört kúszószemmel zárjuk.

V minta:
egy pontba *1 kétráhajtásos pálca, 1 láncszem, 1 kétráhajtásos pálca, majd 2 pálca kimarad*

Alja:
láncszem nélküli kezdéssel 40 egyráhajtásos pálcát horgolunk, az első pálcát 3 láncszemes magasítás helyettesíti. Elfordítjuk 90 °-kal, 1 kúszószemet horgolunk az utolsó pálca törzse alá, 3 láncszemet magasítunk, és 2 egyráhajtásos pálcát horgolunk szintén az utolsó pálca törzse alá. Ismét elfordítjuk, és 38 egyráhajtásos pálcát horgolunk, majd újra elfordítjuk, a sormagasítás törzse alá 6 egyráhajtásos pálcát horgolunk, elfordítjuk, 38 pálcát horgolunk, elfordítjuk, 3 pálcát horgolunk, a pálca törzse alá és kúszószemmel kapcsolódunk a sormagasítás 3. láncszeméhez (88). 5 kört horgolunk egyráhajtásos pálcákkal úgy, hogy minden körben az íves oldalakon levő pálcákba egyenletesen elosztva 6-6 pálcát szaporítunk. 148 pálcánk lesz.

Oldala:
6 db virágnégyzetet készítünk. Összehorgoljuk őket az oldalaiknál egy hengerré. 6 kört horgolunk a felső szélére V mintával, fél motívummal kezdve (50 motívum). Itt kettéválasztjuk, és oda-vissza haladó sorokkal dolgozunk tovább. 7. sor: 24 + két fél motívum. 8-10. sorok: minden sor elején és végén 1-1 motívumot fogyasztunk, így 17 + két fél motívumunk lesz. Itt ismét kettéválasztjuk, és mindkét szélére 3 + 2 fél motívumot horgolunk. Ezeket is elfogyasztjuk soronként, így a 12. sorban 1 + 2 fél motívummal befejezzük. Elkészítjük a másik felét is.

Szegélyezés:
2 kör rövidpálcával körbehorgoljuk a felső szélét. A 3. körben az íveken levő 8 rövidpálca mindegyikébe kettőt horgolunk.

Füle:
két egyenlő részre vágjuk a zsinórt. Befűzzük az utolsó V motívumba, felfűzzük rá a gyöngyöket, befűzzük a másik oldalon is, összevarrjuk, és ráhúzzuk a gyöngyöket, hogy eltakarja a varrást. Ugyanezt elvégezzük a másik fülével is.

Díszítés:
a képen látható módon felvarrjuk a virágokra a gyöngyöket.

Bélés:
lemérjük a táskát, megrajzoljuk a szabásmintát, és dupla anyagból kiszabjuk a bélést. Egy belső zsebet készítünk neki. Bevarrjuk a táskába.




Az elkészítési leírás nyomtatható, gyűjthető változata ingyenesen letölthető az alábbi képre kattintva:




Claudia Laermann


Japandi - Kötött ruhadarabok minimál stílusban


13 kötött ruhadarab a legegyszerűbb kötéstechnikákkal, kezdőknek és haladóknak egyaránt. A japandi tulajdonképpen egy lakberendezési stílus, amely a japánok életvitelének letisztult esztétikáját ötvözi a közkedvelt skandináv minimalizmussal. Claudia Laermann, a kötött holmik neves tervezője 13 időtlen szépségű, könnyen elkészíthető kötött modellbe ültette át ezt a stílust. A minimalista ruhadarabok különlegességét az egyszerű vonalak és a lényeget hangsúlyozó stílusegyek adják. Legyen szó egy hétköznapi pulóverről, extravagáns miniponcsóról vagy elegáns, átkötős kardigánról, valamennyi modell tükrözi a szeretettel teli tervezést és a kifinomult vonalvezetést. A könyvben egy kis ízelítőt is kapunk a japandi stílus jellegzetességeiről, a lakberendezésről vagy az alkalmazott színekről. Kattints ide!



2025. március 28., péntek

Köttusa a Múzeumban - videó!

2025. március 1-jén a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum Újratöltve című néprajzi kiállítása különleges helyszínt adott a Köttusának, a népi élet emlékei, használati tárgyai lehetőséget adtak arra, hogy a szenvedélybetegségről beszélgessenek a résztvevők.

A képriportot az alábbi képre kattintva érheted el:



A helyi internetes újság is beszámolt az eseményről. A cikk az alábbi képre kattintva olvasható el:



Mi, Somogy megyeiek ennyivel járultunk hozzá a kezdeményezés sikeréhez:



Nem beszélve a pénzadományokról, melyekért ezúton is hálás köszönetet mondunk támogatóinknak.


Az előző eseményről itt olvashatsz bővebben:

Köttusa Kaposvár 2025. február 22. - videó!

Én személyesen ezt a sálat készítettem a Köttusa jegyében, és az esemény során megtanítottam azoknak, akiket érdekelt:



Szöllősi Anna

Horgolt nyakbavalók Annás kertjéből

A horgolt sálak, kisebb-nagyobb kendők, stólák és nyakmelegítők nagyszerűen kiegészítik alapruhatárunkat. Horgolótű, pár gombolyag fonal és néhány óra szabadidő elég az egyszerűbb modellek elkészítéséhez, ezekkel kezdők is könnyedén megbirkózhatnak. A bonyolultabb, csipkés darabokat a horgolásban már gyakorlottabb kézimunkázóknak ajánljuk. Horgolhatunk sálakat, kendőket magunknak, de kiváló ajándékok lehetnek családtagjainknak, barátainknak, mivel csak a kedvenc színükkel és öltözködési stílusukkal kell tisztában lennünk ahhoz, hogy személyre szóló ajándékkal lephessük meg őket.


2025. március 21., péntek

Hátizsákká alakítható kézitáska

Hozzávalók:
20 dkg bézs és 5 dkg fehér közepesen vastag pamutfonal
3-as horgolótű
textilbőr
pamutvászon
fém téglalap: 2,5 x 2 cm (2 db)
fém hosszúságszabályzó: 2,5 x 2 cm (2 db)
fém karabiner: 4 cm hosszú, (4 db)
fém táskazár: 3,5 x 3,5 cm (1 db)
fém táskafül: 13 x 10 cm (2 db)

Mérete:
30 (sz) x 22 (ma) cm
pántja: 1,8 cm x 80 cm


Méretpróba:
23 rövidpálca x 28 sor = 10 x 10 cm

Minták:
Jázminminta: 1. sor: két láncszemet horgolunk. *Felhúzzuk a hurkot kb. 1 cm magasra, Ráhajtjuk a fonalat a tűre, beleszúrjuk a horgolótűt az első láncszembe, áthúzzuk, majd felhúzzuk a fonalat kb. 1 cm magasra. Ezt még kétszer megismételjük. Ráhajtunk, áthúzzuk a fonalat mind a 7 hurkon, miközben a bal kezünk hüvelyk– és középső ujjával megfogjuk a fonalat, beleszúrjuk a tűt az így kialakult hurokba, ráhajtunk, áthúzzuk, ráhajtunk, mindkét hurkon áthúzzuk a fonalat, 1 láncszem*. Ez egy szirom. A következő szirmokat az előtte levő szirmok szemébe horgoljuk. Annyi szirmot készítünk, amekkora szélességet szeretnénk. 2. sor: egy szirmot készítünk magasításnak, aztán ennek a sziromnak a szemébe, majd az előző szirom szemébe, és a következőbe is horgolunk a már ismertetett módon (19 hurok), és az előzőekhez hasonlóan lehorgoljuk. A soron következő többi szembe is így horgolunk. A többi sor megegyezik 2. sorral.


Csíkos minta:
2 sor bézs és 2 sor fehér színű rövidpálca váltakozik.

Középrész:
egy téglalapot horgolunk bézs színnel, jázminmintával: 9 szirom széles és 46 szirom hosszú. Bézs színnel, 1 kör rövidpálcával körbehorgoljuk. Egy sziromba 3 rövidpálca kerül.

Oldala:
(2 db) 50 rövidpálcát horgolunk 58 soron keresztül csíkos mintával. Bézs színnel kezdünk. Az oldalait behorgoljuk bézs színnel, 48 rövidpálcával.

Cipzárpánt:
(2 db) bézs színnel: 50 rövidpálcát horgolunk 16 soron keresztül. Belevarrjuk a cipzárt. Fedele és pántja: textilbőrből duplán kiszabjuk a fedelét és a pántokat. A színéről összevarrjuk a részeket, felszereljük a fém alkatrészekkel, és néhány rövidpálcával a táska aljához horgoljuk a fém téglalapokat is.

Összeállítás:
a fonák oldalról, rövidpálcákkal összehorgoljuk az oldalait a középrésszel. Összehorgoljuk a cipzárpántot az oldalakkal, és folytatólag 30-30 rövidpálcával a középrészhez horgoljuk a füleket bézs fonallal. Felvarrjuk a fedelet, beszereljük a táskazárat. Megvarrjuk a bélést, és bevarrjuk a táskába.



Az elkészítési leírás nyomtatható, gyűjthető változata ingyenesen letölthető az alábbi képre kattintva:




Válogass kedvedre a horgolt táskák között!

Kattints a képre!

            
Kötött és horgolt táskákTapestryHorgolás zsinórfonalból